Balkan (Vizesiz) 4 Gece – 5 Gün

100% Memnuniyet

PRİŞTİNE – OHRİD – MANASTIR – ÜSKÜP

1. Gün-   İstanbul’dan hareket ve Priştine Adem Yaşari havaalanına iniş yapıyoruz. Pasaport kontrolü ve resmi işlemler sonrasında, tur boyunca bizlere hizmet sunacak olan  aracımızla buluşup alandan ayrılıyor, 70 km uzaklıktaki Prizren şehrine doğru yola koyuluyoruz .Kısa bir yolculuğun ardından,Fatih Sultan Mehmed’in 1455 te ayak bastığı, şehir girişine Namazgah inşa ettirdiği, adına Pür Zerin dediği şehre giriş yapıyoruz. Bayraklı Camii, Mehmed Paşa Külliyesi ve Medrese, Gazi Mehmed Paşa Hamamı, Halveti Dergahı, Şadırvan  Meydanı, Prizren Köprüsü göreceğimiz eserler arasında yer almaktadır. Prizren gezisinin sonrasında, aracımızla buluşup Kosova’nın başkenti Priştine’ye dönüyor ve şehir merkezindeki otelimize yerleşiyoruz. İsteğe bağlı ve Ekstra olarak nitelendirdiğimiz akşam yemeği toplu olarak  şehrin en güzel  restaurantlarından Metropol’de düzenlenebilir.

2.Gün: Kahvaltımızı tamamladıktan sonra Priştine’ye bağlı  Obiliç’e gidiyoruz. Obiliç bölgesinde belki de tarihimizin en önemli perdelerinden birini aralıyor, bu toprakların ve insanının bize bağlılığının sebebine bir kez daha şahit oluyor, I.SULTAN MURAD Hüdavendigar’ın kalbinin defnedildiği Türbesini ziyaret ediyoruz. Bu anlamlı ziyaret sonrasında, Priştine şehir merkezinde yapılacak panoramik tur’un akabinde Makedonya’ya  doğru yola çıkıyoruz. Balkanların İnci’si olarak ün yapmış olan Ohrid şehrini keşfe dalıyoruz. Farklı imparatorluk ve kültürlere ev sahipliği yapmış, bin yıldan eski olan Ohrid  şehrini geziyoruz. Sur içi gezisi ile başlayan Ohrid macerasını, eşsiz göl manzarası eşliğinde yapacağımız tekne turu   tamamlandıktan sonra otelimize yerleşiyoruz.

3. Gün- Alınan sabah kahvaltısının ardından otelden ayrılıyoruz. Bugün Slav Ortodoks akımının doğduğu yer olarak kabul edilen Az.Kliment kilisesi, Az. Kaneo,Aya Sofya kiliseleri, Roma dönemine ait Antik Tiyatro, Elveda Rumeli dizisinde Kaymakamlık binası olarak kullanılan tarihi konak ziyaret edeceğimiz yerler arasındadır. Gezi programı sonrasında öğlen yemeği için restorana geçiyoruz. Öğlen yemeğinden sonra  ise Manastır şehrine doğru hareket ediyoruz. Yol üzerinde, İttihat ve Terakki oluşumu içinde yer almış, II.Meşrutiyetin ilanında önemli rol oynamış olan ünlü Resne’li Niyazi Bey’in konağıyla meşhur olan Resne şehrine uğruyoruz. Bu kısa ziyaret sonrasında Manastıra olan yolculuğumuza devam ediyoruz. Manastır şehrinde İshakiye Camii, Yeni Cami, Saat Kulesi, Bedesten, Geniş Cadde ve Mustafa Kemal’in lise eğitimini gördüğü Manastır Askeri İdadisi görülecek yerler arasındadır. Manastır gezimizin ardından Ohrid şehrine geri dönüyoruz. 

4.Gün- Kahvaltıdan sonra Kalkandelen (Tetova) şehrine hareket  ediyoruz. Kalkandelen şehir gezisi öncesinde, meşhur Kalkandelen Arnavut böreğinin en leziz örneğini sunan bir börekçiye uğruyoruz. Börek ikramından sonra, şehrin en merkezi ve nadide eseri Alaca Camii’ni ziyaret ediyoruz. İki kızkardeş tarafından inşa ettirilmiş olan ve aşk’ın sanatla milim milim duvarlara nakşedilme örneğini sunan bu eser, Unesco kültür miras listesinde de yer alma özelliğini taşımaktadır. Alaca camii ziyareti sonrasında yolumuz, Bektaşi Dergahı’nı da içinde barındıran Harabati Baba Külliyesi’ni ziyaret ile devam eder. Kalkandelen’e veda ederek Üsküp  şehrine doğru yola koyuluyoruz. Vodno dağının eteğine kurulu Üsküp (Skopje) şehrini gezmeden önce, aracımızla Vodno dağına tırmanıyor, ‘’Üsküp’ki Yıldırım Beyazıd Han diyarıdır, evlad-ı  Fatihan’a onun yadigarıdır’’ dizeleriyle Üsküp’ün ruhunu betimleyen şair Yahya Kemal Beyatlı’yı daha iyi anlamak adına, şehri önce bu tepeden izliyoruz. Vardar nehrinin ikiye böldüğü şehrin bir yakasındaki Anadolu’yu, diğer yakasındaki Ortodoks  Avrupa’yı gözlemleyip otelimize yerleşiyoruz. Ardından Üsküp gezimiz  Tarihi Türk çarşısından başlıyor, bu alana inşa edilmiş Mustafa Paşa camii, Çifte Hamam, Kapan Han, Bedesten, Davut Paşa hamamı, Sulu Han, Murat Paşa camii, Kapan Han gibi yüzyıllar öncesinden bugüne dek emanet olarak sakınılan ve korunan eserlerle hemhal oluyoruz. 

5.Gün-Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından odalarımızın boşaltılması sonrası özel aracımız ile havalimanına hareket ediyoruz. Biniş ve pasaport işlemlerimizin ardından, İstanbul’a hareket ediyoruz ve ardından da Antalya’ya dönüyoruz. Turumuzun sonu. 

PROGRAM 30 KİŞİ’DEN AZ OLMAMAK KOŞULU İLE DÜZENLENİR.

* PROGRAM GEZİ İÇERİĞİ DEĞİŞMEMEK KAYDI İLE TERSTEN YAPILABİLİR. (PRİŞTİNE GİDER / ÜSKÜP DÖNER yada ÜSKÜP GİDER / PRİŞTİNE DÖNER) 

 DAHİL OLAN HİZMETLER

1.istanbul -Priştine  / Üsküp – İstanbul uçak biletleri 

2.Tüm rehberlik hizmetleri ve transferler (Havaalanı -Hotel-Havaalanı) .

3.Belirtilen standartta 4 Gece Konaklama – Kahvaltı .

4.Turda yazılı olan tüm noktaların belirtildiği gibi  görülmesi (Bazen panoramik bazen rehber eşliğinde )

5.Tur boyunca otobüs.

DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

1.Tur boyunca bütün öğle ve akşam yemekleri .

2.Tur boyunca yollarda ve otelde alınan tüm içecekler.

3.Bütün özel harcamalar (hediyelik vs.)

4.Yurt dışı çıkış harç pulu 

5.Tur boyunca ekstra düzenlenecek aktiviteler.(Üsküp gecesi vs.)

6.Tur boyunca tüm bahşişler.

7.Tüm müze girişleri 

Yukarıda belirtilen programda bir ziyaret sırası yoktur. Ziyaret sıralaması değişebilir ama içerik değişemez.

 
Hizmet Özellikleri
  • İstanbul -Priştine / Üsküp – İstanbul uçak biletleri
  • Tüm rehberlik hizmetleri ve transferler (Havaalanı -Hotel-Havaalanı)
  • Belirtilen standartta 4 Gece Konaklama – Kahvaltı
  • Turda yazılı olan tüm noktaların belirtildiği gibi görülmesi (Bazen panoramik bazen rehber eşliğinde)
  • Tur boyunca otobüs.
 
Foto Galeri

 

 

Satın Al

20.11.2021
622
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.